Toxoplasma gondii antitestek (IgG, IgM)

9 410 Ft

Toxoplasma gondii antitestek (IgG, IgM)


A vizsgálat jelentősége:

A toxoplasmosisnak nincsenek speciális klinikai tünetei, így a betegség csak akkor derül ki, ha gondolnak rá és elvégeztetik a speciális laboratóriumi vizsgálatokat, Csak így lehet a betegséget sok más hasonló tünetekkel járó betegségtől elkülöníteni, amelyek közül leggyakrabban a mononucleosis infectiosa és a Hodgkin-lymphoma jön szóba. Legnagyobb jelentősége a várandós anyák fertőzéseinek felderítésében van. Ugyanis ha a kórokozók a véráramban megjelennek vagy ott tartósan keringenek, a magzat congenitális ( veleszületett) fertőzését okozhatják

Toxoplasma gondii egysejtű parazita, mely szájon át jut be a szervezetbe. A toxoplazmózis ép immunrendszerű emberben általában nem okoz komoly megbetegedést, gyakori a tünetmentes fertőzés. Akut fertőzés esetén a betegek egy részénél előfordulhat hőemelkedés, nyirokcsomó duzzanat, influenzaszerű tünetek. Azon betegekben, akiknek az immunrendszere sérült (pl. HIV fertőzött), komolyabb tüneteket okozhat a parazita.

A várandós anya primer fertőződése többnyire tünetmentes, vagy az enyhe tünetek miatt nem diagnosztizálják. Terhesség alatti fertőződés következményekét a magzat súlyosan károsodhat. Friss fertőzés esetén a kórokozónak a magzatba való átjutási valószínűsége az első trimeszterben 10-25%, a második trimeszterben 30-54%, az utolsó harmadban 60-65%.

A veleszületett toxoplasmosis tünetei: vízfejűség, agyi meszes gócok, a szem egyes részeinek gyulladása, vakság, stb. A fertőzött magzat látható tünetek nélkül is megszülethet és néhány éven belül kialakulhatnak a szem vagy idegrendszeri tünetek. A magzati károsodás csökkenthető, ha idejében felismerik a friss fertőzést és korán elkezdik a terápiát. Ezt segítené a terhesség előtti szerológiai státusz tisztázása. Szeronegatív nők esetében javasolt a folyamatos ellenőrzés egy esetleges szerokonverzió felismeréséhez.

A Toxoplasma gondii végső gazdái a macskafélék közé tartozó emlősök, bennük képesek szaporodni. A parazita (oocysta formája) a macska székletével kerül a környezetbe. Innen juthat az emberbe vagy egyéb természetes köztigazdába (gerinces állatokba). A köztigazdában a parazita az izomszövetekbe ún. bradyzoita formában cystákba zárva élet hosszan jelen lehet.  A kórokozó terjedési módjai: 

  • Macskaszéklettel szennyezett növényi élelmiszerrel, melyet nem kellően tisztítanak meg. A macskaszékletben az oocysta 3-4 napos érési folyamat után válik fertőzőképessé.
  • Gyermekeknél előfordulhat macskaszéklettel szennyezett tárgyak vagy homok kóstolgatásával.
  • Fertőzött állatok nem megfelelően hőkezelt húsával, melyben a cysták még élő bradyzoita formákat tartalmaznak.
  • Anyáról magzatra, ha a Toxoplasma vérben való keringése (parazitaemia időszaka) a terhesség idejére esik. Ez az időszak általában a fertőződést követő két hetes periódust jelenti.


Megelőzés lehetőségei:

Mivel a Toxoplasma macskaszéklettel szóródik, fontos az élelmiszerek megfelelő tisztítása, kezelése annak érdekében, hogy ne maradjon bennük élő, fertőző Toxoplasma gondii. A zöldségeket, gyümölcsöket alaposan meg kell tisztítani. Kerülendő a nyers hús fogyasztása. Előfordulhat mindenféle állat húsában, mivel a növényevők és madarak is megfertőződhetnek és bennük is kialakulhatnak olyan cysták, melyek még élő, fertőzőképes kórokozót (bradyzoitát) tartalmaznak. Ezért fontos a húsételek megfelelő hőkezelése. Teljesen átsütött vagy megfőtt húsokban elpusztul a Toxoplasma, így már nem fertőz az a hús sem, ami esetleg Toxoplasma infekción átesett állatból származik. Fontos külön vágódeszka használata a nyersen fogyasztandó zöldségek, saláták valamint a nyers húsok előkészítéséhez. Az élelmiszerek feldolgozása után alapos kézmosás szükséges. Kerülendő a macskaszéklettel való kontaktus. Fertőzött állatnál rákerülhet a Toxoplasma a macska szőrére, környezetében is szóródhat. A macskaalom gyakori (naponta történő) cseréjével is csökkenthető a fertőződés valószínűsége, mivel az ürített oocysta 3-4 nap alatt válik fertőzőképessé. Kerülendő a talajjal szennyezett tárgyakkal való kontaktus. A Toxoplasma a talajban akár egy évig is fertőzőképes maradhat. Veszélyes lehet a szennyezett homokozóban játszó gyermekekre is. Talajjal végzett munka közben javasolt a kesztyű használata. Az átvitel kockázata csökkenthető alapos kézmosással, a macskával, földdel való kontaktus után.


Vizsgálati indikációk:

  • terhes nők Toxoplasma szűrése
  • terhesség előtti Toxoplasma szerostátusz tisztázása
  • ép immunrendszerű egyének ismeretlen eredetű nyirokcsomó megnagyobbodása
  • megromlott immunrendszerű egyének súlyos megbetegedései
  • ocularis toxoplasmosis, chorioretinitis (a szem érhártyájának és ideghártyájának együttes gyulladása)
  • congenitalis Toxoplasma fertőződés gyanúja esetén


Vizsgálati módszer: 

ELISA (Enzyme-linked Immunosorbent Assay) módszerrel ellenanyag (IgG, IgM) kimutatás. Friss fertőzés gyanúja esetén további vizsgálatok: IgA ellenanyag kimutatás, valamint IgG aviditás vizsgálat, mellyel a fertőződés lehetséges ideje jobban megítélhető.

IgM: a fertőzés után legkorábban (1-2 hét) jelenik meg, titere meredek emelkedés után gyorsan csökken, 8-10 hónap alatt majdnem teljesen eltűnik, de a reziduális (maradék) IgM gyakran még 1 év után is kimutatható. Az anyai IgM nem jut át a placentán, tehát az újszülöttből való kimutatása diagnosztikai értékű.

IgA : nem sokkal az IgM után jelenik meg, szintén meredeken emelkedik, majd 3-8 hónap múlva teljesen eltűnik. Mivel leghamarabb tűnik el a vérből, jelenléte az akut fertőzés jele lehet. Szintén nem jut át a placentán.

IgG : a fertőzés után legkésőbb jelenik meg (3-4 hét). Nem emelkedik olyan gyorsan, csökkenése is lassú, magas titerben évekig kimutatható. Friss fertőzés jele, ha 3 hetes időközzel vett savópárban legalább négyszeres titeremelkedés tapasztalható. Az anyai IgG átjut a magzatba, majd születés után 3-6 hónap alatt eliminálódik.

Toxoplasma IgG aviditási vizsgálat: ( csak pozitív IgG eredmény esetén- kiegészítő vizsgálat ) Különösen várandós kismamáknál fontos a friss fertőzés hozzávetőleges időpontjának a becslése. Erre szolgál a Toxoplasma IgG aviditás vizsgálat , amely az antigén-antitest kötés erősségéről ad felvilágosítást. Ha az aviditás magas, akkor már régen létrejött a kötés az antigén és antitest között, azaz a fertőzés már lezajlott. Az alacsony IgG aviditási eredmény viszont friss fertőzésre utalhat.


Mintavétel és mintatárolási információk:

  • vizsgálatkérőlap típusa: mikrobiológiai vizsgálatkérő lap szerológiai vizsgálatokhoz
  • minta típusa: vér (natív vér, savó vagy plazma)
  • mintavétel módja: vénapunkció. Bármikor lehet, nem szükséges éhgyomorra
  • mintavételi eszköz: natív vérvételi cső
  • mintatárolás és szállítás: a natív vér hűtőszekrényben 4°C-on 1-2 napig tárolható. A savó 2 napig 4°C-on tárolható, hosszabb ideig -20°C-on fagyasztva tárolandó.


Eredménykiadás módja: elektronikus leletküldés, kérésre postán is a beutalónak címezve.

Munkanapokon, illetve szombaton és az ünnepnapi ügyeletek idején, telefonon történő konzultációra is van lehetőség a mikrobiológus szakemberekkel, naponta 8-16 óra között.


Irodalom:


www.cdc.gov

Nyerges Gábor: Infektológia

Manual of Clinical Microbiology 8th Edition 1970-1980. oldal

Principles and Practice of Infectious Diseases, 6th Edition 3170-3198. oldal.

A vizsgálat ára: 9 410 Ft

Eredmény kiadás: 3-5 munkanap