Fémallergia (LTT) 2 fém
A vizsgálatról
A fémallergia, a fémekkel, ötvözeteikkel, vegyületeikkel szembeni fokozott immunológiai reakció, mely a fémekkel hosszú ideig történő érintkezés következtében alakulhat ki. Az allergiás reakciók típusai közül leginkább a IV-es típusú, késői immunválasz jellemzi.
A fémallergia tünetei attól függenek, hogy hol találkozik a fém a testünkkel. Bőrrel való érintkezés esetén vörösség, viszketés, duzzanat, a bőrfelület hámlása léphetnek fel, belélegezve a légutak gyulladását idézheti elő, de a fémallergia olyan szisztémás tünetek formájában is megnyilvánulhat, mint a fejfájás, fáradékonyság, gyengeség.
A fémallergia vizsgálatára leggyakrabban használt két módszer az epicután (bőrteszt) és a lymphocyta transzformációs teszt. A lymphocyta transzformációs teszt (LTT) lehetővé teszi a fémallergia vérből történő kimutatását. Az LTT segítségével mérhető a vizsgált fém hatására létrejövő fehérvérsejtek, a fém-specifikus T-lymphocyta aktivitása. A teszt során a páciens véréből fehérvérsejteket nyernek ki, melyekhez fémsók oldatait vagy elemi fémeket adnak megfelelő koncentrációban, majd megfigyelik a sejtek szaporodását és életképességét.
A teszt a következő fémekkel szembeni túlérzékenységi reakció vizsgálatára ad lehetőséget:
- réz (réz szulfát)
- nikkel (nikkel szulfát)
- kobalt (kobalt klorid)
- króm (króm klorid)
- palládium (palládium klorid)
- ezüst (ezüst acetát)
- cirkónium (cirkónium dioxid)
- mangán (mangán klorid)
- higany (higany klorid)
- cink (cink klorid)
- titán (titán dioxid)
- arany (arany)
Kinek ajánljuk?
A vizsgálatot elvégzése javasolt, ha a páciens korábban tapasztalt allergiás reakciót fémmel történő érintkezés során. Megelőzés céljából ajánljuk a vizsgálat elvégzését fogászati implantátumok és ortopédiai protézisek beültetése előtt.
Miről tájékoztat a vizsgálat?
A negatív eredmény nem zárja ki az allergiát, további vizsgálatokra lehet szükség a folyamatok részletesebb megismerése érdekében. A gyenge pozitív eredmény esetén sejtes reakció zajlik a szervezetben a vizsgált anyaggal szemben. Az erős pozitív eredmény esetén nagy biztonsággal állítható, hogy kóros sejtes reakció reakció zajlik a szervezetben a vizsgált anyaggal szemben. Az eredmény nem dózisfüggő, a kisebb vagy a nagyobb koncentráció is adhat függetlenül pozitív választ. Kétes eredmény esetén a vizsgált anyagra egy mérsékelt magasabb életképesség válasszal reagál a szervezet, további vizsgálatok elvégzése javasolt a tünetek és/vagy a kétes vizsgálati eredmény hátterében meghúzódó okok feltárása érdekében. Az LTT és az epicután bőrteszt eltérő elven működnek, az LTT- teszt eredménye nem minden esetben mutat összhangot a bőrteszt eredményével, az LTT-teszt pozitivitása nem feltétlenül jár bőrteszt pozitivitással.
Hogyan készüljön a páciens a vizsgálatra?
- a vizsgálatra nem szükséges éhgyomorra érkezni
- a vérvételt egészséges állapotban ajánlott elvégezni, akut fertőzés, lázas állapot, valamint szteroid kezelést követően a vizsgálat elvégzése előtt várakozást javaslunk, ugyanis az említett esetek jelentős mértékben befolyásolják a vér sejtjeinek összetételét, működését
- allergiás reakció után teljen el legalább 3 hét a vizsgálatig
- a vizsgálat 6 éves kortól végezhető
- a vizsgálat előtt 3 hétig ne találkozzon a szervezet a vizsgált anyaggal
További információ a laboratóriumi vizsgálatról
Mintavétel ideje: csütörtöki napokon
Mintavétel helye: kizárólag a SYNLAB Budapest Podmaniczky utcai Magánvérvételi Helyen, előzetes időpontegyeztetést követően.
Telefonos előjegyzés: +36 30 331 2892
Mintavételi eszköz: zöld kupakos (lítium-heparinos) cső
Egy mintavétel során egyszerre 4 fém vizsgálata lehetséges.
A vizsgálat ára: 64 700 Ft
Eredmény kiadás: 7 munkanap