TROMBOFILIA KIVIZSGÁLÁS

Trombofilia, azaz fokozott trombózishajlam esetén a vér alvadását elősegítő tényezők veleszületetten, örökletesen vagy szerzetten kerülnek túlsúlyba.
A véralvadási rendszer bonyolult összehangolt működése biztosítja, hogy érsérülés esetén ne vérezzünk el, ugyanakkor a legkisebb átmérőjű ereinkben is folyékonyan maradjon vérünk. A vér alvadását segítő és a véralvadás ellen ható folyamatok egyensúlyban vannak.
Ha ez az egyensúly felborul, eltolódik a vér alvadását elősegítő tényezők „javára”, trombózis alakulhat ki. Vérrög képződik a szervezet mélyen fekvő vénáiban, leggyakrabban a lábszár mélyvénáiban.
Trombofilia gyanúja merül fel:
- fiatal korban, 45 éves kor előtt kialakult vénás tromboembóliás megbetegedés esetén,
- szokatlan helyen (nem a lábszár mély vénáiban) kialakuló vérrög esetén,
- ismétlődő trombózisok esetén,
- enyhe provokációra kialakuló trombózisok esetén. Ilyen lehet a hosszabb utazás, mely tartós mozdulatlansággal jár, túlsúly, fogamzásgátló tabletta, hormontartalmú készítmények szedése, terhesség, mely élettanilag is a fokozott véralvadás irányába tolja el az egyensúlyt,
- trombózisok családi halmozódása,
- szülészeti események, mint az ismétlődő vetélések, sikertelen lombik bébi programok, koraszülés, magzati halálozás.
Ezekben az esetekben javasolt a trombofilia laboratóriumi kivizsgálása. leletek ismeretében megfelelő kezeléssel, megfelelő életmód kialakításával elkerülhetővé, megelőzhetővé válik a trombózis és rettegett szövődményeinek kialakulása.
A trombofilia okának komplex laboratóriumi kivizsgálása tartalmazza:
- véralvadás funkcionális tesztjeit (prothrombin, APTI, fibrinogén, D-dimer, AT-III, APC rezisztencia, Protein C, Protein S, lupus antikoaguláns, homocisztein)
- immunológiai vizsgálatokat (foszfolipid antitestek –kardiolipin, B2glikoprotei 1-, annexin-V és prothrombin elleni antitest)
- genetikai vizsgálatokat (Leiden-mutáció, MTHFR gén mutáció, FII G20210A prothrombin gén mutáció)