Minden, amit tudni kell a COVID-19 tesztekről
A vírusról
- A SARS-CoV-2 a koronavírusok családjába tartozó vírus, mely súlyos, akut légzőszervi szindróma képében jelentkező betegséget okoz.
- Elsősorban cseppfertőzéssel terjed, köhögés vagy tüsszentés útján, a fertőzött betegekkel való kontaktusba kerülés esetén.
- A fertőzés lappangási ideje átlagosan három-hét nap (maximum 14 nap).
- Tünetei elsősorban: láz, köhögés, légzési nehezítettség és fáradtság.
- A legtöbb betegnél a fertőzés enyhe lázas betegség formájában nyilvánul meg, azonban elsősorban idős vagy krónikus betegségben szenvedőknél súlyos, akut légzési distressz szindróma (ARDS) is kialakulhat.
- A betegség az esetek egy részében halállal végződik, korcsoportos bontás alapján a mortalitási valószínűség 0,2-14,8% között alakul a 10-80+ éves korosztályban.
- A férfiak halálozási kockázata majdnem kétszerese a nőkének.
- 2020 februárjában a SARS-CoV-2 által okozott betegséget a WHO COVID-19-nek nevezte el.
Az alábbi ábra azt mutatja, hogy egymáshoz képest időben a vírus RNS, a vírus antigén és a vírus ellen termelődött ellenanyagok mikor jelennek meg és mikor válnak kimutathatóvá. Látszik, hogy legkorábban a vírus RNS-e mutatható ki, az antigén néhány nappal később kezd el pozitívvá válni, az ellenanyagok szintje pedig kb. 7-10 nappal a fertőzés kezdetét követően kezd el emelkedni a vérben.
A SARS-CoV-2 fertőzések diagnosztikájában többféle laboratóriumi módszer is alkalmazható:
- a vírus RNS (a vírus örökítőanyaga) közvetlen kimutatása PCR (polimeráz láncreakcióval) légúti mintából,
- a vírus elleni antitestek kimutatása vérből.
Az egyes vizsgálati módszerek használhatósága és az általuk szolgáltatott eredmények információtartalma más és más, így szerepük eltérő a diagnosztikai láncban.

1. PCR
(RT-QPCR: REVERZ TRANSZKRIPTÁZ KVANTITATÍV POLIMERÁZ LÁNCREAKCIÓ)
A legspecifikusabb és legérzékenyebb vizsgálati módszer a vírus jelenlétének igazolására, mivel annak örökítőanyagát (RNS) mutatja ki a vizsgált mintából. Kritikus jelentőségű a COVID-19 kezdeti megelőzésében a pandémiás terjedés szempontjából.
A SYNLAB által jelenleg alkalmazott teszt a vírus genetikai állományának 3 szakaszát vizsgálja: kimutatja az E gént, az RdRP gént és a magasabb érzékenységű N gént is, így az általunk használt PCR reakció igen nagy érzékenységűnek tekinthető.
Hogyan történik a vizsgálat?
- Felső légúti minta (orrból és garatból történő mintavétellel) küldhető vizsgálatra.
- Eredmény: a vizsgálatot végző laboratóriumba érkezéstől számítva 5 munkanapon belül.
Mik az előnyei?
- A vírus légúti jelenlétének igazolására a legjobb, gold standardnak tekinthető módszer.
- Kiváló érzékenység és magas specificitás jellemzi.
- A fertőzőképesség legjobb vizsgálati módszere.
Mik a korlátai?
- Hosszadalmasabb mintavételi folyamat és várakozási idő az eredményre.
- A mintavétel speciális mintavételi eszközt és szaktudást igényel, kellően képzett és gyakorlott személy végezheti védőfelszerelésben.
- A nem megfelelő mintavétel álnegatív eredményhez vezethet.
- A vizsgálat kivitelezése és értékelése magas szaktudást igényel, csak speciális felszereltségű molekuláris diagnosztikai laboratóriumban végezhető el.
- A folyamat számos, egymásra épülő lépésből áll, melyek mindegyike több órát is igénybe vehet, ezért hosszabb idő szükséges a lelet elkészüléséig.
A PCR a legdrágább teszt a COVID-19 diagnosztikai lehetőségek között. Egyéni páciensek vagy kisebb közösségek vizsgálata esetén mindenképpen ez javasolt, nagyobb közösségek tesztelésénél más kivizsgálási algoritmus is alkalmazható lehet.
A SYNLAB végzi a vizsgálatot.
2. SZEROLÓGIAI VIZSGÁLATOK (Covid-19 specifikus antitestek kimutatása vérmintából)
A szerológiai tesztek a vírus ellen termelődött ellenanyagokat mutatják ki vérmintából. Az antitest kimutatási metodikák a szervezet válaszreakciójáról adnak képet, így a vizsgálatok információtartalma különbözik a direkt víruskimutatási eljárásokétól.
Míg a PCR és az antigén teszt a vírus jelenlétét igazolhatja, addig a szerológiai tesztek azt vizsgálják, hogy korábban találkoztunk-e a vírussal, elkezdődött-e már egy arra specifikus válaszreakció.
Akut fertőzés kimutatására a szerológiai tesztek önmagukban nem alkalmasak, de segítséget nyújtanak a betegség teljes diagnosztikájában, kiegészíthetik a közvetlen kórokozó-kimutatási módszereket, komplexebbé téve azok eredményének értékelését.
Segíthetnek a tünetmentes fertőzöttek, illetve a fertőzésen már átesett, immunitást szerzett személyek felderítésében.
Rapid antitest tesztek
Ezek a tesztek a vérben található COVID-19 specifikus ellenanyagok (IgM és IgG) gyors, „ágymelletti” kimutatására szolgálnak.
Számos ilyen teszt került forgalomba hazánkban is, azonban nem mindegy, hogy az adott tesztről milyen gyártói bevizsgálási adatok állnak rendelkezésre, milyen a tesztek teljesítőképessége (érzékenysége, specificitása, reprodukálhatósága) és azokat mennyire tudja igazolni professzionális laboratórium a gyakorlatban.
Hogyan történik a vizsgálat?
- A vizsgálatot natív vérminta savójából javasolt elvégezni.
- Eredmény: a vizsgálatot végző laboratóriumba érkezéstől számítva akár 15 perc/minta.
Mik a vizsgálat előnyei?
- Gyorsan elvégezhető, akár ágy mellett is.
- A legkedvezőbb árú tesztek.
- Az eredmények leolvasásához nem szükséges külön eszköz, a tesztkazetta szemmel is értékelhető.
Mik a vizsgálat korlátai?
- Pontatlanabb az automatizált antitest tesztekhez képest (lsd. lejjebb), hiszen a gyorstesztekre jellemző módon, a fals eredmények nagyobb számban fordulhatnak elő.
- A leolvasási idő be nem tartása hibás eredményhez vezethet.
- Lokális felhasználás és az ujjbegyből történő vérvétel esetén nem végezhető nagy tömegben. (Ugyanakkor a vizsgálat érzékenysége és volumene növelhető, ha nem ujjbegyből történik a mintavétel, hanem vénás vérből, és professzionális laboratóriumi környezetben történik a feldolgozás.)
- Csak kvalitatív eredményt ad, így az ellenanyagválasz időbeli változásának megítélésre kevésbé alkalmas.
- Az eredmény álnegatív lehet, ha a betegség korai fázisában történik a mintavétel.
- Más vírusok hasonló fehérjéi ellen termelődött antitestek keresztreakciót okozhatnak, mely álpozitív eredményhez vezethet! (A specificitást befolyásolja, hogy a vírus melyik antigénje ellen termelődött antitestet vizsgálja a teszt és az mennyire specifikus a SARS-CoV-2 vírusra.)
- Nem tudni, hogy a vizsgált IgG antitest tartós védelmet nyújt-e a páciens számára a további SARS-CoV-2 fertőzésekkel szemben, vagy sem.
- Az eredmények értékelését megnehezíti, hogy az akut immunválaszra jellemző IgM akár tartósan is jelen lehet a vérben, annak ellenére, hogy a vírus esetleg már nem kimutatható a légutakban, és ez téves következtetésekhez vezethet (akutnak minősítik a fertőzést).
Mire figyeljünk a teszt kiválasztásánál?
- Rendelkezik-e a teszt diagnosztikai minősítéssel? (Több, piacon elérhető teszt csak kutatási célra használható!)
- Ismert-e, hogy milyen a különböző gyártási sorozatok megbízhatósága? (Előfordulhat, hogy az egyik sorozatú teszt még működik, míg egy másik már nem. A gyártónak ellenőrizni és biztosítania kell, hogy a különböző időpontban gyártott sorozatok azonos minőséget hozzanak.)
- Van-e adat arról, hogy mely kórokozókkal vizsgálták be a keresztreaktivitás lehetőségét, ami esetleges álpozitív eredményhez vezethet?
- Rendelkezésre áll-e adat arról, hogy a betegség melyik fázisában, hány páciensen vizsgálták be a teszt teljesítőképességét (szenzitivitását és specificitását)?
Fentiek miatt mindenképpen javasolt, hogy az ilyen teszteket professzionális laboratóriumi szolgáltatótól igényeljék, ahol a szaktudás rendelkezésre áll az eredmények értelmezéséhez.
A SYNLAB nem végzi ezt a vizsgálatot.
Automatizált antitest (ELISA és egyéb immunoassay-alapú) tesztek
Ezek a tesztek a SARS-CoV-2 elleni IgG vagy IgA/IgM immunoglobulin osztályú humán antitestek kimutatását jelentik nagy teljesítményű automatákon és kiegészítik a közvetlen kórokozó kimutatási módszereket. Ezenkívül epidemiológiai adatok gyűjtésére is felhasználhatók.
Az antitest kimutatási eredmények helyes értékelése érdekében (hasonlóan más fertőzéses betegségekhez) két betegmintát szükséges megvizsgálni ahhoz, hogy a szerológiai státusz megítélhető legyen, egyet az akut fázisból, ami a betegség 1. hete, a másikat pedig 2–4 héttel később.
Hogyan történik a vizsgálat?
- A vizsgálat natív vérminta savójából végezhető.
- Eredmény: a laboratóriumba érkezéstől néhány órán belül.
Mik a vizsgálat előnyei?
- Automatizálható, így nagy tömegű szűrésre is alkalmas.
- Kevesebb az álpozitív vagy álnegatív eredmény, mivel érzékenysége és specificitása sokkal jobb, mint a rapid antitest teszteké.
- A jobb minőségű tesztek a vírus S1 proteinje ellen termelődött antitestet mutatják ki, mely magasabb specificitást tesz lehetővé.
- Ellenőrzött minőségű, bevizsgált, megbízható tesztek.
A koronavírus-járvány kitörését követően a diagnosztikai piac számos neves szereplője kezdett el automatizált SARS-CoV-2 szerológiai tesztet fejleszteni, ezek bevezetése a SYNLAB diagnosztikai portfóliójába jelenleg zajlik.
Mik a vizsgálat korlátai?
- Egyes tesztek csak kvalitatív eredményt adnak, így az ellenanyag-válasz időbeli változásának megítélésre kevésbé alkalmasak.
- Az eredmény álnegatív lehet, ha a betegség korai fázisában történik a mintavétel, ugyanakkor a szenzitivitás növelhető, ha a betegség későbbi szakaszában történő mintavétel esetén többféle antitest (pl.: IgA/IgM és IgG) együttes vizsgálata történik meg.
- Álpozitív eredmény születhet a vírus más antigénje ellen termelődött antitest kimutatása esetén (más vírusok, pl.: SARS-CoV-1 hasonló fehérjéi ellen termelődött antitestek keresztreakciót okozhatnak)
A SYNLAB IgG antitestvizsgálatot végez
Fontos!
A szerológiai vizsgálatok egyike sem alkalmas önmagában az akut fertőzés bizonyítására!
Egyetlen vérmintából egyik antitestvizsgálati módszer sem tudja bizonyítani vagy kizárni az esetleges fertőződést! A savópár vizsgálat (két betegminta a betegség két fázisában) lehet alkalmas a szerológiai státusz tisztázására, de ez víruskimutatás nélkül nem zárhatja ki az éppen aktuális fertőzőképességet.
Az RT-PCR vizsgálat és az antitest szűrés együttes alkalmazása nagyobb biztonságot ad a fertőzöttek felismerésében és elkülönítésében!
A VIZSGÁLATOK EGYMÁSHOZ VALÓ VISZONYA, EGYÜTTES ALKALMAZHATÓSÁG
Önmagukban a szerológiai tesztek (így a rapid antitest vizsgálatok is) korlátozott információtartalommal rendelkeznek csak, PCR vizsgálattal kombinálva viszont lényegesen több információhoz juthatunk.
Teszt eredmények | Klinikai értelmezési lehetőségek | ||
---|---|---|---|
RT-PCR | IgM | IgG | |
+ | - | - | A fertőzőképesség igazolható, ellenanyag-válasz még nem detektálható, ezért a fertőzés korai stádiuma valószínűsíthető. |
+ | + | - | A páciens a fertőzés korai szakaszában lehet, fertőzőképes. |
+ | + | + | A páciens még a fertőzés aktív szakszában van, a specifikus ellenanyagok is megjelentek. Fertőzőképes állapot. |
+ | - | + | A páciens a fertőzés későbbi szakaszában lehet, de még biztosan fertőzőképes. |
- | + | - | A páciens a fertőzés korai szakaszában lehet (ez esetben a PCR eredménye álnegatív), vagy az IgM eredménye álpozitív. Mivel az IgM pozitivitás önmagában lehetséges álpozitivitás, ezért mindenképpen szükséges a PCR és az antitest kimutatás megismétlése. |
- | + | + | A páciens a gyógyulási szakaszban lehet, vagy korábban már áteshetett a fertőzésen (IgM perzisztáló jelenléte mellett). A PCR vizsgálat megismétlése mérlegelendő. |
- | - | + | A páciens korábban már áteshetett a fertőzésen és rendelkezik immunitással. |
Összefoglalva
- amennyiben a PCR eredménye és az antitest eredményei negatívak lettek, megnyugodhat: igen nagy valószínűséggel kizárható, hogy fertőzött lenne a vírussal. Ugyanakkor védettséggel sem rendelkezik, tehát továbbra is óvatosnak kell lennie, figyelnie kell a megelőzésre! (maszk viselése, fizikai távolságtartás, kontaktus lehetőségek csökkentése, rendszeres kézfertőtlenítés stb.)
- ha a PCR eredménye és az IgM eredménye negatív, míg az IgG pozitív, akkor nagy valószínűséggel már találkozott a vírussal és rendelkezik védettséggel. Megnyugodhat, de továbbra is legyen óvatos! (Előfordulhat újrafertőződés, hiszen a vírus mutálódhat!)
- Minden más esetben feltétlenül konzultáljon háziorvosával vagy a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) hivatalos csatornáin keresztül vegye fel a kapcsolatot az illetékesekkel!